Vendosja e nje target-i per punonjesit

CoCo

Well-known member
Shume biznese vendosin targets per punonjesit e tyre. Mendoni qe kjo rrit produktivitetin apo thjesht i ve ne stres punonjesit? Une vete nuk e kam provuar ndonjehere kete metode sepse ne kohen kur isha punonjese me kujtohet qe ishte shume e padobishme. Ju e keshilloni si metode?
 

understudy

Well-known member
Mendoj se është mirë që të ketë një dysheme, një minimum të arsyeshëm, në varësi edhe të përvojës së punonjësit. Por një metodë më e mirë sipas meje është nëse i stimulon punonjësit për më shumë rendiment me anë të bonuseve.
 

rashomon

Well-known member
Për çfarë targeti e ke saktësisht fjalën? Në çdo punë ka objektiva që duhet të arrihen, nëse me target nënkupton objektiva numerikë them se funksionon vetëm për sektorin e shitjeve. Në fusha të tjera është vështirë të përcaktosh target
 

heisenber9

Well-known member
Ti siodqofte ke disa objektiva per nje afat te caktuar dhe eshte me mire qe punonjesit e tu ta dine cfare pret nga ta.
 

CoCo

Well-known member
Për çfarë targeti e ke saktësisht fjalën? Në çdo punë ka objektiva që duhet të arrihen, nëse me target nënkupton objektiva numerikë them se funksionon vetëm për sektorin e shitjeve. Në fusha të tjera është vështirë të përcaktosh target
sektorit te shitjeve i perkas dhe e kam fjalen per numer shitjesh. @understudy metoden e bonuseve kam perdorur deri tani
 

krista

Well-known member
Kam punuar dhe une dikur me targets po erdhi nje moment qe u bene thjesht fiktive. Nese nuk arriheshin nuk kishim ndonje penalizim, kur tejkaloheshin na thuhej e keni per detyre. Them se varet nga menyra si do t'i manaxhosh ti. Nese do qe te funksionojne, ver disa rrregulla se cfare ndodh kur arrihen dhe kur nuk arrihen, dhe sigurohu t'i zbatosh
 

rashomon

Well-known member
jam dakort me @krista, nëse do të vësh targets duhet të përcaktosh dhe penalizime. Me bonuse, siç ke vepruar deri tani ka vetëm përfitim nëse arrihen. Ndryshe nuk ka kuptim t'i vendosësh
 
Top