Vaksinimi i detyrueshem i punonjesve per mbrojtjen nga koronavirusi

alkimisti

Well-known member
Kam degjuar disa kompani qe kane filluar ti detyrojne te gjithe punonjesit e tyre qe bejne vaksinen per koronavirusin. Nga nja ane me pelqen sepse ul rrezikun qe stafi te infektohet dhe disi krijohet me shume siguri. Por nga ana tjeter me duket pak e rend qe ti detyrosh, per me teper qe edhe une vet nuk kam qef qe ta bej.

Çfare sugjerimesh apo mendimesh keni? Mendoni qe po ta bej te detyrueshme do ndikoje ne marredhenien me punonjesit dhe rritjen e pakenaqesive te tyre me punen?
 
U ndryshua për herë të fundit:

Anisa

Well-known member
Për mua në asnjë mënyrë nuk duhet të jetë i detyrueshëm vaksinimi. Është e vërtet që shumë kompani, në përgjithësi këto që janë me numër të lartë punëtorësh, po e bëjnë të detyrueshëm vaksinimin, dhe realisht më vjen keq për të gjithë ata punonjës që po gjenden në një situatë të tillë.

Ishalla aty ku punoj unë nuk bëhet e detyrueshme, në të kundërt do të mendoj seriozisht largimin nga puna.
 

krista

Well-known member
Kur u vendos qe te gjithe studentet duhet te vaksinoheshin per te ndjekur mesimin, u ndjeva shume keq per ata dhe njekohesisht me fat qe nuk jam detyruar te bej dicka te tille. Nuk do doja qe te ndodhte kjo edhe me punen. Njerezit jane te lire te bejne vete cfare te duan.
 

jubei

Well-known member
Nuk do isha kundër nqs rreziku ishte i vërtetë dhe zgjidhja ishte e vërtetë. Por besoj se rreziku është i ekzagjeruar, dhe vaksina nuk funksionon gjithsesi me sa dëgjoj, kështu që pse të jetë e detyrueshme? Apo thjeshtë që të fitojnë ca $$$ kompanitë farmaceutike? ;)
 
Top