Android vs iOS

Kam dëgjuar që ka mjaft aplikacione që janë në app store të iOS, por jo të disponueshme në app store të Android. A është e vërtetë?

Cili është më i mirë sipas jush, iOS apo Android?
 

rashomon

Well-known member
Është më tepër zgjedhje personale dhe se si je mësuar. Vetë preferoj Android, por nëse dikush ka patur në smartphone-n e tij të parë sistem iOS, është vështirë ta bindësh që Android është më i mirë, sepse është mësuar me iOS.

Zakonisht nuk zgjedh njeri sipas sistemit operativ, më shumë nisen nga avantazhet e smartphone-ve Apple në krahasim me të tjerët që përdorin Android. Produktet Apple më duken të mbivlerësuar dhe shumë të shtrenjtë për atë që ofrojnë.
 

stark

Well-known member
Kam dëgjuar që ka mjaft aplikacione që janë në app store të iOS, por jo të disponueshme në app store të Android. A është e vërtetë?
App store i Android që është Play Store, ka numër më të madh aplikacionesh se iOS. Zakonisht nëse një app është i suksesshëm në një sistem, realizohet edhe në sistemin tjetër. Po pse të duhet që një aplikacion iOS të jetë edhe në Play Store?
 

Dhurata

Well-known member
Unë jam përdoruese e IOS dhe e kam të vështirë të përshtatem me Android. Nëse do të krahasojmë app store të secilit si numër aplikacionesh, Android numëron 2.5 million aplikacione, kurse ai IOS 1.8 million. Por, lojërat më të mira celularë hidhen së pari në iOS dhe jo gjithmonë hidhen në Android. Prandaj, unë preferoj cilësinë dhe jo sasinë.
 

$hrek

Well-known member
iOS eshte me i sigurt se Android sepse nuk mund te hackohesh.
E vertete qe iOS eshte me i mbrojtur se Android nga sulmet e zakonshme, por kjo nuk do te thote qe nuk ka njerez qe shkruajne viruse specifikisht per iOS. Nuk do te te keshilloja te mos e vrisje mendjen per sigurine vetem se ke iOS.
 

Donald

Well-known member
Asnje prej tyre nuk te jep siguri te madhe por une preferoj Android eshte me ekonomik dhe bateria reziston me teper
 

scyfy

Member
Per sigurine, jua garantoj une qe s'je fare i sigurt ne asnje platforme nese "kinezi" e ka ndare mendjen te te hackoje. Por le ta shohim pak me me kujdes se cfare ndodh, dhe nga burojne te dhenat qe iOS eshte me i sigurt.

Kur ti blen nje iPhone te ri, gjasat jane qe do kesh perditesime per te pakten 5 vite, ne mos me teper. Keto perditesime, pervec se ndryshojne sistemin, kryesisht permiresojne sigurine e pajisjes. Ndodh nganjehere qe te kete probleme, si iOS 14 me baterine, por kjo eshte ceshtje tjeter.

Kur ti blen nje telefon Android te ri, gjasat jane qe do kesh perditesime per 2 vite, duke kaluar ne 3 vite maksimumi (rast i rralle) me perditesime sigurie. Mirepo ne Shqiperi shumica nuk e blen telefonin e ri sa ka dale ne treg. Dhe keshtu nuk te ngelet shume kohe me perditesime. Te mos harrojme qe shume nuk kane mundesi te blejne as telefona "flagship" te perdorur, ndaj blejne p.sh. marka te panjohura qe vijne me nje Android te vjeteruar, qe nuk kane perditesime fare. Keshtu je praktikisht ne meshire te fatit, duke shpresuar qe nje virus nuk do e gjeje rrugen per tek telefoni yt.

Si sisteme, si Android edhe iOS jane te mira, dhe zhvillohen nga eksperte te industrise. Si pajisje, do me duhet te them qe iPhone ja vlen me shume ngaqe ka goxha me teper perditesime (per ata qe duan ta kene afatgjate).

E njejta gje ndodh me Windows vs macOS. Shumica e njerezve kane Windows pa license, nuk e perditesojne, dhe presin te jene te sigurte :)
 

jubei

Well-known member
Android ka një version që quhet Android One. Është një version pa programe të shtuara, dhe personalisht e preferoj shumë, se shumica e programeve që shtojnë kompanitë janë të dobta dhe thjesht për të të gjurmuar. E ofron kryesisht Nokia por ka dhe Motorola dhe Xiaomi që kam parë.

Këto janë telefona disi më të lirë dhe mund të blihen që nga dita e lëshimit në treg, plus kanë përditësime të garantuara për 3 vite (momenti i përditësimit varet nga kompania. Por do thoja që nëse blen një nga këto markat disi më të njohura si Nokia, Motorola ose Xiaomi, je ok nga përditësimet.
 
Top